Idag var sista dagen innan matcherna drar igång och vi tränade mellan 8-9:30 då vi visste att det skulle regna senare. Och det gjorde det. Så det kändes väldigt bra att vi fick och har fått tränat många timmar på dessa banor. Det känns som att våra förberedelser har varit bra. Efter lunch var det sign-in och sedan var det dags för invigning uppe på berget. Vi fick åka kabinlift upp och det är inte något jag tycker om. Riktigt obehagligt 😂 Men när man väl kommer upp dit är det verkligen jättefint och en riktigt upplevelse.
Sista timmarna på dagen tog vi det mest lugnt och laddade inför morgondagen. Både Maria och jag spelar singel imorgon (2:a och 3:e match efter klockan 09:00). Jag möter Viktoriya Kanaptaskaya från Vitryssland. Jag är inställd på en väldigt tuff uppgift men går också in för revansch då hon har 2-0 i matcher från förra året. Framförallt är jag mycket taggad inför morgondagen och jag kommer fightas till sista boll. Sverigetröjan ska på igen.
Vill man följa min match på livestream (eller Marias) så tryck på länken nedan. Det är endast CC och bana 2 som livestreamas.
https://www.tennisklosters.ch/turniere/ejcs/score-screen/





