Ciaooo Italia, det känns bra att vara tillbaka i Toscana efter två år. Pappa och jag åkte från Göteborg med tåget klockan 11:00 igår (måndag) till Köpenhamns flygplats. Vi flög med SAS och allting på resan gick så sjukt bra. Vi valde att betala för ett extra baggage, och då fick vi plötsligt även tillgång till SAS loungen och gratis wifi/mat på planet. Riktigt nice. Själva flygningen var perfekt också, jag fick fönsterplats, ingen turbulens, klar blå himmel. Exakt så ska det vara. 🙂 Jag tror inte ni förstår, men vi som är flygrädda kämpar för livet där uppe. Därför blir jag sjukt tacksam när allt går bra under flygningen så man slipper kallsvettas 2 h i sträck.
När vi landade fick vi våra väskor direkt, hoppade in i en taxi och var framme vid hotellet runt kl 19:45. Hotellet var mycket fint. Vi var ganska hungriga när vi kom fram så vi käkade middag på en restaurang precis över gatan. Efter maten gick vi in till stan en snabbis innan vi gick och la oss efter en lång dag.
Morgonen därpå ringde klockan 08:00. Frukosten på hotellet var även den mycket bra. Jag förväntade mig faktiskt en frukost med bara massa sötsaker och vitt bröd, men det fanns allt möjligt. Vi har gångavstånd till tennisklubben och klockan 10:00 tränade jag med Giulia Morlet, kl 12:30 med Romana Cisovska och klockan 15:00 med Morlet igen. Banorna är väldigt fina, eller hela klubben är väldigt fin och alla är så himla trevliga.
Imorgon börjar huvudtävlingen men jag har ingen singel än. Eventuellt har jag dubbel imorgon men det får vi se.
Nu ska jag sova efter ännu en lång dag. Än så länge får Florence 10/10.





